שקד שלישי

האדנואיד או שקד שלישי, ממוקם מאחורי האף בחלק העליון של הלוע מעל השקדים. השקד השלישי שייך למערכת החיסון (כמו השקדים האחרים) ומורכב מרקמת לימפה. ישנם מצבים בהם יש גדילה (לא מוסברת) של השקד השלישי.
בגלל מיקומו, גדילה זו יכולה לגרום לחסימה חלקית או מלאה באוויר הנכנס מהאף ובכך לקושי נשימתי או חוסר יכולת לנשום דרך האף.

הסימנים הנפוצים כוללים:

נזלת כרונית, נשימה דרך הפה, פה פתוח וסנטר שמוט, נחירות, נוזלים באוזניים ודלקות אוזניים חוזרות.

בחלק מהמקרים אין צורך בטיפול מיוחד וניתן לחכות עד לגיל חמש לנסיגה אפשרית של השקדים. במידה ויש חשש לנזקים עתידיים או עיכוב בהתפתחות הילד, הטיפול המקובל הוא ניתוח להסרת השקד השלישי. הניתוח עצמו נחשב ניתוח קל, משך הניתוח הוא עד חצי שעה, בהרדמה מלאה, ללא אשפוז.

סיבוכי השקד המוגדל כוללים:

  • קושי נשימתי במאמץ
  • דום נשימה חסימתי בזמן השינה
  • ירידה ביכולת השמיעה (לכן התעכבות בהתפתחות הדיבור)
  • ליקויים בשלד הפנים (בגלל נשימה מהפה בלבד)
  • בעיות התנהגות שונות, (חוסר חמצן בדם גורם לעייפות כרונית ומתבטא בתגובה הפוכה של חוסר סבלנות, חוסר קשב ונמרצות יתר/ היפר אקטיביות).

לפי הרפואה הסינית

  גדילה של השקד ונזלת כרונית קשורים לחוסר איזון של איבר הטחול ויסוד האדמה. ניתן בהחלט להקל על התופעות השונות של השקד השלישי ובחלק מהמקרים גם לצמצם את גודל השקד. הטיפול נעשה ע"י שילוב של דיקור סיני, צמחי מרפא ושינוי תזונה.
שינוי תזונתי - תומך ומחזק את מערכת העיכול והטחול ומייבש ליחה. מכיוון שמדובר בילדים השינויים בתזונה נעשים בצורה הדרגתית על מנת לא לגרום לירידה במשקל ובעיית אכילה.
צמחי מרפא - ניתנים כמיצוי/ סירופ ממותק או כאבקה, נבחרים בהתאם לאבחנה אישית ומטרתם העיקרית היא ייבוש הנוזלים, חיזוק מערכת העיכול ומערכת החיסון.
דיקור סיני - הדיקור נמשך מספר דקות בודדות, אינו כואב, מחזק את מערכת העיכול, מייבש את הנוזלים, מצמצם את השקד ותומך בטיפול התזונתי והצמחי. במידה והילד מסרב או מפחד מהדיקור, ניתן להסתפק רק בצמחי המרפא והתזונה.

ניתן בהחלט להקל על הילדים ולשפר את איכות חייהם בעזרת הטיפול ברפואה סינית, אך חשוב לבחון את המצב היטב ולהתייעץ עם רופא אף אוזן גרון (אחד לפחות) לפני ההחלטה על סוג הטיפול. במידה והוחלט לנתח, חשוב לזכור שהניתוח אינו פותר את חוסר האיזון ואת חולשתו של הילד ולכן מספר שבועות לאחר הניתוח מומלץ להגיע לטיפול ברפואה סינית למניעת מחלות בעתיד ולתמיכה וחיזוק של מערכת החיסון ומערכת העיכול.

 

 

השאר\י פרטים להתקשרות

...

הרשמה לניוזלטר

הרשמו כעת ומפעם לפעם ישלח אליכם לתיבת הדוא"ל טיפ שיתרום רבות לבריאותכם הכללית.

הרשמו כעת לקבלת עדכונים

אני מאשר\ת קבלת חומר שיווקי באימייל

חפשו באינדקס מחלות

Alternative flash content

You need to upgrade your Flash Player

Get Adobe Flash player

אל תעבירו יום נוסף עם תחושת כאב או חוסר נוחות!  הרגישו בנוח ליצור איתי קשר בכל דילמה ושאלה הנוגעת למצבכם הבריאותי. אשמח לעזור.
תנאי שימוש באתר התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. הכניסה והגלישה בדפי האתר מהווה הסכמה לתנאי השימוש
פרטי התקשרות טלפון: 077-3332267
נייד: 052-2203683
zivmedica@gmail.com
www.zivmedica.com
קליניקה בהוד השרון רחוב הטווס 1
בניין "עד 120"
הוד השרון
קליניקה בקדימה רחוב אפרסמון 15
מושב קדימה